Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Lokalne hišice iz kart: Education Bill

Minister Pikalo je nov predlog Zakona o visokem šolstvu že vložil v vladno proceduro. Že mesece nam obljublja odzivnost in dovzetnost za izboljšave, po analizah zaposlenih, sindikatov, študentk/-ov in ostalih udeleženk/-cev javne razprave pa je predlog zakona tudi v resnici spremenil.

Keč je v tem, da pri teh spremembah omenjenih pripomb ni upošteval, pač pa je zakon še poslabšal, pogosto prav z uveljavljanjem nasprotnih stališč od kritik ali nadaljnjo elaboracijo najbolj spornih delov. S predlogom ZViS-1 se tako uvajajo neke vrste šolnin, dodatno se prekarizira tiste, ki so že zdaj na komaj (če sploh) legalnih pogodbah, omogoča neomejeno nagrajevanje že privilegiranih, vse to pa seveda rezultira v še dodatnem zniževanju kakovosti ter splošne dostopnosti študija.

Gaudeamus igitur!


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Uživajte na sončku!

Medtem ko so naše oči uprte v Ukrajino, je mednarodno kazensko sodišče Germaina Katango obtožilo vojnih zločinov. Vsi, ki procesov ne spremljate, niste veliko zamudili. To je šele druga obtožba te prestižne institucije v njeni 11-letni zgodovini. Katanga je bil obtožen sodelovanja pri umorih in ropanju ter spoznan za nedolžnega posilstva in uporabe otroških vojakov.

Spotoma je pakistanski obrambni minister napovedal možnost vojaške akcije proti Talibanom na meji z Afganistanom (beri: državljanska vojna).

In ob vsem delu, ki ga je ZN namenila ukrajinska kriza je Srednjeafriška Republika zaprosila za pomoč pri zaščiti muslimanskih civilistov, ki jih napadajo kristjani. Vojaki v uniformah Francije ter Afriške Unije namreč niso več dovolj, da bi preprečili humanitarno katastrofo.


Zemljo krast!

Krimski parlament je podprl referendum o priključitvi Rusiji. Referendum, ki bo v avtonomni republiki in v Sevastopolu že 16. 3., prehodna ukrajinska vlada označuje za nelegalnega. Vlada, ki ima tudi sama težave z identičnimi očitki z druge strani, se pospešeno in uspešno zateka v objem EU, ta pa jo je počastila celo z izrednim srečanjem na temo Ukrajine. 

Ruski propagandni stroj zasedbo Krima opravičuje s skrbjo za rusko govoreče prebivalstvo, toda številne izjave s terena poudarjajo, da rusko prebivalstvo ni tarča diskriminacije. Ker so Pussy Riot zasedene, so se dogodka udeležile aktivistke skupine Femen, ki so v svoji prepoznavni zgoraj brez maniri s sloganom "Stop Putin's War" vnesle nemir v krimski hram "demokracije", ob tem pa fasale granitne kocke od babic in še trdo roko kozaško.


Še koliko nas loči do zadnjega vdiha?

Prejšnji teden so kitajske oblasti v nekaterih delih države zaradi smoga razglasile oranžni alarm, ki ponazarja drugo najvišjo stopnjo nevarnosti. Greenpeace je oblasti pozval k sprejetju rdečega alarma, kar bi pomenilo takojšnje zaprtje šol in prepoved vožnje z avtomobilom. Količina onesnaženosti je tisti dan kar za osemnajstkrat presegla zgornjo mejo priporočil Svetovne zdravstvene organizacije.

Tovrstne novice postajajo vedno glasnejše, pritožbe pa ne prihajajo le s strani okoljskih aktivistov. Po poročanju Dnevnika Kitajec Li Guixin toži Urad za varstvo okolja, ki naj ne bi opravljal svojega dela. Ta primer je specifičen prav zaradi usmerjenosti na državni organ in ne na onesnaževalca samega. Kitajsko oblast tako skrbi povečanje pritožb, ki slabijo njeno legitimnost. Odgovor oblasti je osnutek zakona, s katerim bodo lahko oblastnike tožile zgolj in samo okoljske agencije, ki obstajajo vsaj 5 let in so "v dobrih odnosih" z oblastjo.


Money, money, money ...

Na koncu pa vedno pridemo do denarja in ukrajinska kriza ni nobena izjema. Najbolj važno pri vsem tem je, kdo ima največ za izgubiti.

Zjutraj so nas presenetile novice, da bo London izvzet iz kakšnih koli finančnih akcij EU proti Rusiji, tudi v primeru, če Rusija napade Ukrajino. Jah, denar je le denar in VB ima veliko za izgubiti. Tudi Nemčija ne želi močneje pritisniti na Rusijo (ki je njen glavni trg). 

Dobro znano načelo finančnih trgov "profit pred ljudmi" se jasno kaže. Če primerjamo ukrajinsko krizo s tisto v Iraku ter Afganistanu, je razlika v reakciji preostalega sveta ravno v tem, da tam niso imeli večjih finančnih interesov, v primeru sankcioniranja Rusije pa imajo veliko za izgubiti. In ravno zato jim ni vseeno, kako se bo celotna zadeva rešila.