Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Kura ali jajce? Jajčniki ali kokoši?

V Silicijevi dolini je večina zaposlenih v tehnoloških podjetjih belih moških, vendar pa demografija tega dela Kalifornije to statistiko "upravičuje" zgolj glede barve kože. Belim ženskam je za razliko od ne-dovolj-bledoličnih ljudi vstop "dovoljen" (žensk je vsaj 48%). V porastu so tudi uporabnice digitalnih servisov in storitev - na FB je žensk kar 76%, medtem ko TW beleži približno enak delež uporabnikov in uporabnic.

Včerajšnje poročilo o zaposlenih pa, nenavadno, kaže, da za Twitter dela 70% moških. Med vodilnimi kadri jih je kar 79%, po spolu pa so izenačena zgolj "non tech" delovna mesta. V družbi, kjer vsem refleksijam navljub punčke še vedno oblačimo v roza in jih vzgajamo v vsaj part-time gospodinje ter negovalke, res ni težko "objektivno" ugotoviti, da so tipi pač boljši ...


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Kdo je tu naci?

Danes mineva dan in dvainsedemdeset let, odkar so iz varšavskega geta v koncentracijska taborišča deportirali prve Jude. V svet, ki se je še dolgo po vojni zgovarjal na nevednost glede te teme, so že nekaj mesecev kasneje prodrla prva novinarska poročanja o dogajanju.

Resda so Judje v drugi vojni pridobljeni politično moralistični kapital nepojmljivo drago plačali, toda od nastanka Izraela naprej ga izkoriščajo na podobno gnusne načine, ki so jih za obračun z njimi izumljali nacisti. 

Žalostno obletnico Izrael spet praznuje z ognjemetom pri sosedih. V Gazi poka, se kadi in smrdi po pečenju, mednarodna javnost se prikladno ukvarja z Rusi, kljub nekemu drugemu času pa smo v nevarnosti, da o dogajanju kmalu res ne bomo več vedeli veliko.

Se torej vidimo ob treh na protestu pred sedežem EU?


Digitalna resnica

V dobi, ko vedno več prebivalstva "razvitih" držav svojo dnevno dozo novic in mnenj pridobiva na spletu, je ta medij nove generacije postal primarna tarča za manipulacijo javnega mnenja in javnih debat NSA, britanske GHCQ in najverjetneje tudi drugih.

Programi obsegajo dejavnosti, kot so vplivanje na javne spletne ankete, zmožnost masovnega pošiljanja SMS sporočil v interesu podpiranja informacijskih kampanj, pridobivanje zasebnih Facebook fotografij itd. Teh programov seveda ni mogoče upravičiti niti pod pretvezo "protiterorističnih ukrepov"; gre namreč za ukrepe, uperjene proti ljudstvu z namenom manipulacije javnega mnenja.

Korektna obveščenost ljudstva je ključnega pomena za delovanje demokracije, zato tovrstnega delovanja ni težko videti kot izdajstvo.


Smrt in tesnoba v objektivih

Britansko javnost je razburil novinar medijske hiše Sky news, ki je med poročanjem o strmoglavljenemu letalu brskal po prtljagi umrlih. Zlahka si lahko predstavljamo, kako zelo neprijetno bi bilo prtljago umrlega bližnjega gledati po televiziji, s čimer se pridružujemo kritikam, a ne moremo, da ne bi stvari postavili v perspektivo.

Nam sicer ljuba medijska hiša, internetni Vice, je v 60. delu poročanja v okviru serije Ruska ruleta spet objavila nekaj mnogo bolj krutih kadrov. Ko pretreseni spremljamo njihovo poročanje iz od krvi in blata umazanih jarkov, poslušamo zgodbe zapuščenih, lačnih starih gospa, ujetih v svoja porušena stanovanja, gledamo trupla civilistov, ki ležijo na dvoriščih stanovanjskih hiš, je jasno le nekaj: internetna javnost ima neprimerno boljši želodec.

Je to dobro ali slabo?


(I)racionalni Izrael

Po večdnevnem napovedovanju se je pričela izraelska kopenska ofenziva v Gazo. Naključna bralka, ki je spremljala dogodke zadnjih tednov, najverjetneje še vedno ne razume, zakaj se Izraelu kaj takega izplača.

Izrael je relativno varen pred napadi Hamasa, tudi premirje, ki ga je predlagal Egipt in Hamas zavrnil, Izraelu trenutno nudi diplomatsko prednost. V kolikor bo izraelski marš v Gazo ranil in pobil še več civilistov, se morda mednarodna javnost zbudi.

Že leta 2008/9 je Izrael poskusil s kopensko ofenzivo, po kateri je Hamas enostavno nabavil boljše, natančnejše in močnejše rakete. Zakaj bo tokrat drugače?

Kot pravi Politicov Aaron David Miller: pravi problem z ofenzivo ni to, da bi bila taktično neuspešna. Izrael bo bitko najverjetneje dobil. Morda bo pa prvič po dolgem času izgubil politično bitko v očeh ljudstva, kot se je to zgodilo po operaciji "Cast Lead". Vojni zločin namreč ne obstaja: vojna JE zločin.